ورود/ثبت نام

کارتریج چاپگر و هرآنچه باید از کارتریج بدانید

Printer cartridge and everything you need to know about cartridges

دسته بندی: رپورتاژ
158 تعداد بازدید
0 تعداد کامنت
تاریخ به‌روزرسانی:
01 مرداد 1403
تاریخ انتشار:
01 مرداد 1403

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در اکثر شرکت ها و ادارات و حتی خانه ها از چاپگر برای ثبت اطلاعات و عکس توسط کاربران استفاده می شود که همین موضوع باعث شده که سوالات زیادی در ذهن کاربران به وجود بیاید و ما در این مقاله قصد داریم به همه سوالات درباره کارتریج چاپگر پاسخ دهیم.

کارتریج پرینتر چیست؟

به مواد مصرفی چاپگر که کار اصلی چاپ بر روی کاغذ را انجام می دهد و رنگ مخصوص چاپگر را درون خود نگاه می دارد کارتریج (cartridge) می گویند و کارتریج انواع مختلفی دارد که مصرفی ترین آن کارتریج جوهر افشان و کارتریج لیزری می باشد.

 

کارتریج جوهر افشان چیست؟

کارتریج جوهرافشان (Ink cartridge) منبع تأمین رنگ در چاپگرهای جوهرافشان است. چاپگرهای جوهرافشان به وسیلهٔ پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحهٔ کاغذ از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاویر سیاه و سفید و رنگی می‌شود.

رنگ‌های اصلی در چاپگرهای جوهرافشان معمولاً به سه رنگ اصلی تقسیم می‌شود: (cyan آبی)، (magenta قرمز) و (yellow زرد) و به همراه آن‌ها یک (رنگ سیاه black) نیز وجود دارد که برای تولید تصویر با رنگ مشکی به کار می‌رود. البته تعدادی از چاپگرها ۶ رنگ هستند که رنگ‌های قرمز روشن و آبی روشن به آن‌ها افزوده شده‌است و باعث بهبود کیفیت و دقت بیشتر چاپ رنگی می‌شود.

در چاپگرهای جدید مخزنی توسط شرکت سازنده در کنار چاپگر تعبیه شده است که رنگهای مورد نیاز چاپگر درون آن می باشد و با جوهرمخصوص شارژ می شود و دیگر نیازی به تعویض کارتریج ندارند. این نوع چاپگرها از لحاظ کارکرد و چاپ عکس بسیار مقرون به صرفه می باشند.

 

کارتریج لیزری چیست؟

محفظه ای که پودر شارژ (تونر) و قطعاتی که وظیفه چاپ بر روی کاغذ را دارند را درون خود دارد، کارتریج لیزری می گویند. یک کارتریج تونر که به آن لیزر تونر نیز گفته می شود، جزء مصرفی یک پرینتر لیزری است. کارتریج های تونر حاوی پودر تونر، ترکیبی ریز و خشک از ذرات پلاستیکی، کربن و مواد رنگ آمیزی سیاه و یا دیگر هستند که تصویر واقعی را روی کاغذ ایجاد می کنند. ذرات تونر در اثر حرارت فیوزر ذوب می شوند و به این ترتیب به کاغذ وصل می شوند.

کارتریج های لیزری دو نوع هستند لیزری سیاه و سفید که فقط با پودری سیاه رنگ برروی کاغذ چاپ می کند وکارتریج های لیزری رنگی که از سه رنگ اصلی زرد، قرمزو آبی به همراه کارتریج مشکی تشکیل شده اند که چاپ رنگی برروی کاغذ انجام می دهند.

 

تفاوت کارتریج جوهر افشان و لیزری چیست؟

به طور خلاصه مواد چاپی کارتریج جوهر افشان مایع رنگی می باشد و بیشتر مناسب برای چاپ عکس میباشد و کارتریج های جوهر افشان اندازه های کوچک دارند  ودر کارتریج لیزری از پودررنگی(تونر) برای چاپ برروی کاغذ استفاده میگردد و کارتریج های لیزری تعداد چاپ بیشتری نسبت به کارتریج های جوهر افشان انجام میدهند و سرعت چاپ بیشتر هم دارند.

 

عمر کارتریج چقدر میباشد؟   

در کارتریج جوهر افشان با نزدیک شدن به دو سال، اسفنج جوهر داخل کارتریج شروع به خشک شدن می کند. شاید بعد از دوسال هم بشود از کارتریج جوهرافشان استفاده کرد اما شاید نتایج بهینه برای چاپ به دست نیاوریم. اما برای کارتریج های تونریا کارتریج های لیزری ، تاریخ انقضا وجود ندارد. ممکن است تونر با گذشت زمان تخریب شود و نتایج چاپ ممکن است به اندازه گذشته خوب نباشد، اما تونر منقضی نمی شود، اگر محیط نگه داری تونرمرطوب و یا خیلی سرد و یا خیلی گرم نباشد سالیان سال عمر خواهد کرد.

 

کارتریج جوهر افشان چند برگ چاپ می کند؟

در کارتریج جوهر افشان اورجینال هر 11 میلی لیتر جوهر 220 صفحه چاپ می کند.

 

کارتریج لیزری چند برگ چاپ می کند؟

تعداد چاپ درهر چاپگر متفاوت می باشد و کاملا به نحوه کار کاربر با چاپگر بستگی دارد ،ولی درکل یک فرمول وجود دارد که هر 120 گرم پودر 2300 برگ با پوشش 5درصد چاپ برروی کاغذ انجام میدهد. پوشش 5% چاپ بر روی کاغذ را در تصاویر زیر میتوانید مشاهده نمایید

به عنوان مثال کارتریج لیزری hp 05A  دارای 120 گرم پودر تونر میباشد که با پوشش 5 درصد 2300 برگ چاپ میکند

 

کارتریج اورجینال با کارتریج طرح چه تفاوتهایی دارد؟

کارتریج اورجینال توسط شرکت سازنده چاپگر ارائه میشود و دارای شناسه های مخصوص میباشد ولی کارتریج های طرح توسط شرکتهایی غیر از شرکت سازنده چاپگر ارائه میشوند که از لحاظ کیفیت انواع مختلفی دارند و شناسایی کیفیت هر یک نیاز به تجربه و تخصص خاص دارد

 

کارتریج اورجینال بخریم یا کارتریج طرح؟

کارتریج اورجینال مورد تایید شرکت سازنده چاپگر می باشدولی درعین حال به علت تحریم ها و افزایش قیمت دلار کارتریج های اورجینال دارای قیمت خیلی بالایی هستند ،در کارتریج های جوهرافشان بهترین گزینه استفاده وخرید کارتریج های اورجینال میباشد ولی در کارتریج های لیزری استفاده از کارتریج های طرح با کیفیت و درجه یک بسیار مقرون به صرفه می باشد، اما به شرط آنکه کارتریج مرغوب و درجه یک خریداری شود که باعث آسیب به چاپگر نشود.

 

کارتریج های لیزری طرح چند مدل می باشند؟

کارتریج های طرح به علت شباهت ظاهری با کارتریج های اورجینال میتواند باعث فریب کاربر شود ،کارتریج های لیزری طرح انواع مختلفی دارند که از لحاظ کیفیت درجه بندی شده است بهترین کیفیت کارتریج های طرح کارتریجی میباشد که با قطعات اصلی و مرغوب اسمبل شده باشد ولی باید بدانید کارتریج های طرح انواع مختلفی دارند و کیفیت آنها بر اساس قطعات و پودر کارتریج دسته بندی میشوند و بعضی ازفروشندگان کارتریج با تهیه کاست های خالی کارتریج و شارژ کارتریج (پرکردن پودر کارتریج) وبسته بندی آن در کارتن شبیه به کارتن اصلی به عنوان کارتریج طرح یا اصلی در بازار به فروش میرسانند که این نوع کارتریج ها دارای کیفیت پایینی میباشند و گاها دیده شده که استفاده از این نوع کارتریج  به چاپگر آسیب رسانده است.

 

برای چاپگر لیزری چه نوع کارتریجی تهیه کنیم؟

بهترین کارتریج لیزری برای چاپگر لیزری کارتریج طرح درجه یک می باشد ولی خرید این نوع کارتریج دربازار احتیاج به تخصص و تجربه دارد چراکه به علت شباهت خیلی بالای کارتریج ها در بازار چه از لحاظ ظاهر و چه کارتن و بسته بندی همیشه کاربردر خرید کارتریج دچار مشکل می شود، بهترین کار برای تهیه این نوع کارتریج خریداز شرکت های معتبرمیباشد،البته چند سالی می باشد که اتحادیه صنف فناوران رایانه برای جلوگیری از تقلب و همچنین آرامش خاطر خریداران کارتریج، به شرکت هایی که کارتریج لیزری ارائه می کنند ابلاغ کرده است که کارتریج شرکت خود را با کارتن و بسته بندی ونام اختصاصی به خود به بازار ارائه کنند که کاربر هم در صورت هرگونه خدمات و گارانتی به همان شرکت مراجعه کند، پس بهترین کارتریج لیزری برای چاپگر کارتریج ایرانی می باشد به دلیل اینکه:

  • اگر شرکت ارائه دهنده کارتریج نامرغوب به شما ارائه دهد به راحتی میتوانید آن را مرجوع نمایید و یا اینکه دیگر از آن برند خرید نکنید.
  • شرکت ارائه دهنده کارتریج ملزم به ارائه گارانتی و خدمات به شما می باشد.

 

بهترین کارتریج ایرانی متعلق به چه شرکتی است؟

بهترین برندهای کارتریج ایرانی آنهایی هستند که بیشترین سابقه را در ارائه کارتریج دارند چراکه خیلی از شرکتها به علت کیفیت پایین کارتریجی که ارائه میدهند و میزان نارضایتی بالا کاربران بعد از چند سال با نام و برند دیگری شروع به کار میکنند تا دوباره بتوانند دربازار به فعالیت خود ادامه دهند،برای راستی آزمایی و انتخاب بهترین کارتریج ایرانی بهتر است رصد کنید که چه سازمان ها و یا شرکتهایی از برند کارتریج ایرانی استفاده کردند و چه میزان رضایت دارند

 

 کارتریج ایرانی پردیس چیست؟

شرکت پردیس چاپگر باران در سال 1391 هم راستا با فرمایشات حضرت آیت الله خامنه ایی رهبر معظم انقلاب اسلامی با شعار تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی شروع به تولید کارتریج ایرانی نمود و با گذراندن آزمون و خطای بسیار با اتکا به نیروی لایزال الهی وهمچنین متخصصین زبده ایرانی ودانش روز در سال 93 پروانه کسب تولید اخذ نموده و به توفیق ثبت برند کارتریج ایرانی (پردیس) رسید. این محصول بهترین کارتریج ایرانی میباشد که توان رقابت با نمونه های وارداتی و اورجینال را دارا می باشد، وبا گارانتی بی قید و شرط تعویض کالا آرامش خاطر رابرای حامیان این محصول به وجود آورده است. همچنین لازم به ذکر است که برای تسهیل خدمات و پشتیبانی این محصول در سراسر ایران اسلامی شعب نمایندگی کارتریج پردیس دایر میباشد.این محصول تا کنون در سازمان ها و شرکتها دولتی و خصوصی بسیاری استفاده شده و توانسته رضایتمندی تمامی مشتریان خود را جلب نماید که شما هم میتوانید برای استفاده از این محصول بی نظیر با کارشناسان این شرکت در تماس باشید:

 

خرید کارتریج

  • تلفن تماس: 02188341919 -  02188322120
  • آدرس دفتر مرکزی تهران:خیابان کریمخان زند، خ ایرانشهر شمالی، نبش خ اراک، پلاک 158، طبقه دوم، واحد 1 و 2

تحریریه‌ ی ما در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی (رپورتاژ آگهی) نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید.

لطفا پیش از ارسال نظر، قوانین زیر را مطالعه کنید:
  • فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.
  • نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید.
  • بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت، پرهیز کنید.
  • به کاربران و سایر اشخاص احترام بگذارید. پیام‌هایی که شامل محتوای توهین‌آمیز و کلمات نامناسب باشند، حذف می‌شوند.
  • از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.
برای ارسال کامنت باید عضو سایت باشید. برای ثبت نام / ورود به سایت کلیک کنید.